Naujienos

2022.05.19

Ekologiški maisto produktai: nedėkim lygybės ženklo tarp gražaus ir ekologiško

Mmm koks viliojančiai blizgantis, lygios formos, šviežiai atrodantis, raudonskruostis obuoliukas guli parduotuvės lentynoje.. Taip ir norisi pirkti tokį gražų vaisių. Bet ar jis ekologiškas? Kas yra ekologinis ūkis? Paklausinėkime to vaikų – Lauros, Gretos ir Pijaus!

– Gal matei ar valgei kada nors maisto prekę, pažymėtą „Ekologiška“, „Eco“, „Bio“ ženklu?

– Taip! – suskubo atsakyti Greta.

– Mama pirko, – jai antrina Laura.

Iš tiesų, prekybos centruose, parduotuvėlėse, ūkininkų turgeliuose galime rasti gausiai ekologiškais produktais nuklotas lentynas. Dabar tokie maisto produktai jau nėra retenybė. Juos galite atskirti, išvydę specialųjį žymėjimą. Ūkininkų produkcija turgeliuose dažnai būna ir nesužymėta, tačiau galima pamatyti pakabintus ekologinio ūkio dokumentus.

– Ar žinai, kas yra ekologinis ūkis?

– Taip! – sušunka visi vaikai.

– Kuo ekologinis ūkis skiriasi nuo paprasto ūkio?

– Daugiau gyvulių ir šviežesni produktai, – spėja Greta.

– Sveikiau, – nukerta Pijus.

Ekologiniame ūkyje tausojamas dirvožemis, labiau naudojami atsinaujinantys ištekliai, augalinės ir gyvūninės atliekos perdirbamos, gyvūnų sveikata palaikoma natūraliomis priemonėmis, augalams naudojama natūrali apsauga nuo kenkėjų (vabaliukų, graužikų, kirmėliukų), labai rūpinamasi gyvūnų gerove. Gyvūnai yra šeriami ekologiškais maisto pašarais ir turi daug galimybių laisvai judėti bei pakankamai laiko praleisti gryname ore.


– Kaip manai, kuo ekologiškas obuolys skiriasi nuo paprasto obuolio?

– Paprastas obuolys geltonas, o nepaprastas – raudonas, – išmąsto Laura.

– Ekologiškas obuolys yra šviežias ir nuplautas, – atsako Greta.

– Sveikesnis, – mano Pijus.

Ar matėte pas močiutę kaime augančius obuoliukus? Jie nėra tokie dideli, nėra per daug ryškūs, neblizga, galbūt net neturi tokių gražių spalvų ir neatrodo ypatingai gražūs, kaip esate įpratę matyti parduotuvėje. Tačiau tokie obuoliai yra labai sveiki, juose nėra medžiagų, kurios naudojamos naikinti kenkėjams, jų išorė nėra padengta specialiomis priemonėmis, kurios blizga, bet nėra naudingos jūsų sveikatai. Taip ir ekologinio ūkio vaisiai – auginami taip natūraliai, lyg senelių kaime. Tad išvaizda tikrai gali apgauti!

– Kaip žinoti, ar morka parduotuvėje yra ekologiška?

– Ant kainos ar morkos lipduko parašyta „Bio“ , – pagalvojusi taria Greta.

– Būna parašyta „Ekologiška“, „Eco“, „Bio“, – dėsto Pijus.

Prisiminkite! Ženklinant ekologišką maistą privaloma nurodyti Europos Sąjungos ekologinės gamybos logotipą – iš žvaigždelių sudarytą lapą ryškiai žaliame fone.


– Kaip manai, ar ekologiški produktai yra sveikesni tavo kūnui ir kodėl?

– Taip, nes, pavyzdžiui, vaisius augina ne prie gatvių, kur automobiliai važinėja ir kur yra pavojingų medžiagų, neįdeda į vaisius nesveikų purškalų, – samprotauja Pijus.

– Sveikesni, nei kiti produktai yra tie, kurie nei pasūdyti, nei paprieskoniuoti, – savo nuomonę išreiškia Greta.

Ekologiškuose maisto produktuose iš tiesų yra ženkliai mažiau ar visai nėra kenksmingų sveikatai medžiagų. Pieno produktuose nerasime cheminių vaistų likučių, kuriais būna įprastai gydomi paprasto ūkio gyvūnai. Tokie augalai, gyvūnai auginami tvarioje aplinkoje, tad ekologiški produktai tikrai yra sveikesni ir labai naudingi jūsų kūnui. Labai svarbu, jog tokie produktai negali būti genetiškai modifikuoti.

– O kaip patikrinama, ar tikrai produktas yra ekologiškas?

– Tiesiog žiūrima, ar parašyta „Bio“ , – sako Greta.

– Aparatais, – demonstruoja loginį mąstymą Pijus.

Ekologinius ūkius sertifikuoja ir jų gaminamų ekologiškų produktų priežiūrą vykdo Viešoji įstaiga „Ekoagros“, kuri tikrina ūkius bei jų produkciją ir užtikrina, jog ant mūsų stalo patektų tik tikrai visus ekologiškumo standartus atitinkantys gaminiai.

Na štai ir išsiaiškinome, kas yra ekologinis ūkis ir ekologiški maisto produktai. Nuo šiol visi galėsime lengviau juos atskirti ir drąsiai vartosime!

Daugiau naujienų

Paprastai apie vitaminus: kokiuose maisto produktuose jų slepiasi daugiausiai?

Lietuvių kalbos abėcėlę turbūt kiekvienas iš jūsų pažįstate, bet ar žinote, jog maisto produktai irgi turi savo raideles – vitaminų pavadinimus. O kiek ir kokių jų yra - dabar jums ir papasakosime.Kad...

Mokomės pažinti maisto produktus

Vaikystė – tai laikotarpis, kai formuojasi sveikos gyvensenos bei mitybos įpročiai. Šiuo laikotarpiu labai svarbu, kad vaikai gautų teisingą informaciją apie sveiką mitybą, išmoktų tinkamai...

Pienas – kaip jis atkeliauja iki mūsų stalo?

Šį kartą norime supažindinti vaikučius su pieno keliu nuo „ūkio iki stalo“. Ūkininkė supažindina, kaip gi atsiranda pienas, o kalbinami vaikučiai dalijasi savo žiniomis apie pieną ir pieno produktus...