Naujienos

2019.09.10

Mokomės gyventi sveikai

Nuostabu, kad mokyklos bei darželiai aktyviai dalinasi savo patirtimi ir mintimis apie Vaikų sveikos mitybos įpročių ugdymą. Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą, Oksana Dunovskaja taip pat nori pasidžiaugti vaikų pasiekimais mokantis pasirinkti sveikesnį produktą. Pedagogė tikisi, kad jų renginių idėjos bei geroji patirtis bus naudinga ir kitiems „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programos“ bendruomenės nariams.

Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ mokytojos laiškas:

Mes, Vilniaus lopšelis-darželis „Rūta“, mokomės gyventi sveikai! Mūsų įstaigoje pagal programą „Vaisių vartojimo skatinimas mokyklose“ vykdomos įvairios priemonės:

- pamokėlės apie sveiką gyvenseną, sveiką mitybą, vaisių ir daržovių naudą;
- ekskursijos;
- daržovių auginimas;
- viktorinos, piešimo konkursai, šventės, sveiko maisto vakaronės;
- mankšta, sporto varžybos;
- dalyvavimas miesto konkursuose;
- metodinių priemonių rengimas ir t.t.

Mūsų įstaigos grupėse per kasdieninę veiklą ugdomas vaikų supratimas apie sveiką mitybą bei gyvenseną. Kiekvienais metais lapkričio bei vasario mėnesiais mūsų darželyje organizuojamos ugdomosios veiklos sveikos mitybos temomis: „Sveiko maisto karalystė“, „Sveika gyvensena“, „Aš stipruolis – nes esu sveikuolis“, „Vitaminuko Tuko kelionė po vitaminizuotų patiekalų pasaulį“, „Sveikas maistas man gardus. Augsiu sveikas ir žvalus“ ir kt.

Nebijome eksperimentuoti – vaikams tai patinka!

Labiausiai mūsų vaikučiams patinka patiems gaminti ir, žinoma, ragauti. Prieš pradedant gaminti, visada aptariame produktus, iš kurių gaminsime, kuo jie naudingi, kokių vitaminų turi ir kt.. Mūsų vaikučiai ne tik spaudė sultis, gamino kokteilius iš įvairių vaisių ir uogų, pjaustė salotas, vėrė vėrinukus iš vaisių, bet ir išbandė vaikų žodžiais „kulinarinį stebuklą“ - vaisių bei daržovių džiovinimą. Gaminome ne tik lengvus sveikus patiekalus, bet ir gana sudėtingus. Be galo daug teigiamų emocijų suteikė „Moliūgo cukatų“ ruošimas, kurios vėliau pavirto į „Sveikuolių chiupa chiupsus“. Maisto gaminimas vaikus verčia domėtis patiekalais, produktais, receptais. Taip mokomasi pasirinkti sveikesnį produktą.

Mūsų ugdytiniams teko ir pjaustyti, ir tarkuoti, ir maišyti, ir virti, ir kepti, ir malti mėsmale, ir lipdyti. Išbandėme turbūt viską! Vienais metais pagaminome „Sveikuolių saldainius“ iš džiovintų vaisių. Sudėtingo ir sunkaus darbo - sumalti gana kietus džiovintus vaisius, vaikai nepabūgo. Jį įveikė su smalsumu ir gana lengvai. Labai daug įspūdžių ir pasididžiavimo suteikė ne tik „sveikuolių“ saldainių ragavimas, bet ir tėvų, darželio darbuotojų bei kitų grupių vaikų vaišinimas pačių pagamintais saldumynais. Norint paminėti lapkričio 8 d., Europos sveikos mitybos dieną, gaminome sveikuolių pyragaičius pavadinimu „Kaštonėliai“. Tai buvo taip pat įdomus, kūrybingas procesas. Pastebėjau, kad tokių veiklų metu visada vyrauja puiki nuotaika.

Kasmet priešmokyklinėse grupėse vyksta jau tapusios tradicija sveiko maisto vakaronės. Vaikai iš namų atsineša įvairių sveiko maisto patiekalų ar produktų, kuriuos gamino ar pirko kartu su tėveliais. Grupėse vyksta sveikuoliškų patiekalų degustacija ir aptarimas. Vaikų tėveliai kviečiami paskanauti įvairių patiekalų kartu su vaikais.

Apie antrą knygos dalį ir sodininkų svajonę

Priešmokyklinėje grupėje yra saugoma, dažnai vartoma ir naudojama receptų knyga. Ji buvo sudaryta 2011 metais ir pavadinta „Sveiko maisto receptai“. Kasmet vaikai, tėveliai ir pedagogai kviečiami pasidalinti sveiko maisto receptais ir papildyti mūsų gana storą receptų knygą. Pernai nutarėme pradėti antrą dalį, kadangi pirmoje dalyje pritrūko vietos naujiems receptams.

Mūsų lopšelyje-darželyje kasmet organizuojamos viktorinos, įvairios parodos bei konkursai. Neseniai vyko geriausio reklaminio plakato „Sveikas maistas“ konkursas. Plakatus vaikai gamino kartu su tėveliais, grupėje vyko jų aptarimas, geriausio rinkimas bei apdovanojimai. Dažnai organizuojamos piešinių, įvairių darbelių parodos: „Aš gyvenu sveikai“, „Augu sveikas“, „Moku atskirti sveikus maisto produktus nuo nesveikų“, „Duona mūsų kasdieninė“ ir kt. Kasmet su vaikais dalyvaujame prekybos tinklo „IKI“ socialine?s atsakomybe?s projekte „Sodinčius“, labai norime laimėti šiltnamį. Kolkas nesiseka, tačiau nenuleidžiame rankų - įrengėme pakeliamas lysves. Auginame česnakus, topinambus, moliūgus. Įstaigos teritorijoje įsteigta edukacinė erdvė - vaistinių-prieskoninių augalų „Traukinukas“. Auginami vaistiniai augalai: čiobrelis, melisa, raudonėlis, skaistenis, ramunėlės, rasakila, petražolės, levandos, gelsvė, medetkos, bazilikas, mairūnas, kalninis dašis.

Savo darbe naudojame pačių auklėtojų pagamintas metodines priemones. Viena iš jų – organinio stiklo „Maisto pasirinkimo piramidė“ su maisto produktais, pagamintais iš popieriaus, naudojant kiniško modulinio origami techniką. Ši metodinė priemonė mokymo priemonių ir jų aprašų kūrimo konkurse laimėjo antrą vietą.

Tik visi kartu galime pasiekti esminių pokyčių

Mūsų darželio pedagogai ir vaikų tėveliai dažnai atneša vaisių atvežtų iš kaimo. Vaišiname ir kitų grupių vaikus. Švenčiant vaikų gimtadienius tėveliams pasiūlyta vietoje saldumynų vaišintis sveikuoliškais patiekalais. Mūsų įstaigoje maistas pradėtas gaminti nenaudojant druskos, nesaldinama arbata, košė verdama ant vandens, vietoje kompoto – vanduo. Kasdien valgome vaisius, daugiau daržovių, geriam vandenį bei pienuką. Visada ieškome naujų būdų, kaip padėti formuoti teigiamą požiūrį į sveiką maistą. Stengiamės suteikti vaikams žinių, atkreipiame vaikų dėmesį į tai, ką valgome pusryčiams, pietums bei vakarienei, koks maistas ir kodėl yra svarbus mūsų organizmui (pavyzdžiui, morkos padeda akytėms matyti geriau, obuoliai stiprina dantukus ir pan.).

Štai taip plečiame savo ugdytinių žinias apie vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo naudą. Tikime, kad dirbdami darniai, įtraukdami ir tėvelius, galime pasiekti esminių vaikų mitybos pokyčių. Sveikos mitybos ugdymo procesas orientuotas į vertybes, kurios vaikui augant plečiasi, tobulėja, tampa įpročiu, o vėliau – socialine norma. Taip ir toliau ugdysime vaikų sveikos mitybos įpročius ir kartu su savo bendruomene rūpinsimės savo bei vienas kito sveikata!

Kviečiame susipažinti su Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ renginių akimirkomis mūsų galerijoje ar Facebook paskyroje.

Daugiau naujienų

Lietuvos ugdymo įstaigas pasiekė mokomoji medžiaga apie maisto atliekų mažinimą

Atspausdinta mokomoji medžiaga apie maisto atliekų mažinimą „Gerai daryk – maistą taupyk“ jau pasiekė Lietuvos ugdymo įstaigas, vieną iš jų kalbiname ir kviečiame paklausyti! 

Nešvaistyti maisto gali ir tu!

Ar žinote, jog mes iššvaistome labai didelę dalį – net trečdalį – viso pasaulyje pagaminto maisto produktų? Kiekvienas lietuvis kasmet išmeta apie 60 kg maisto! Tai yra didžiulė...

Virtualus ūkis – 360 laipsnių kampu

Kur gyvena karvė? Iš kur parduotuvėje atsiranda morkos? Ar turėti ūkį, reiškia – turėti verslą?Neišeidami iš klasės, mokiniai galės pamatyti kaip auginamos karvės, kaip jos melžiamos...