Naujienos

2019.06.26

Mokykloms svarbu sisteminis požiūris į sveiką gyvenseną

Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programoje (toliau -Programa) dalyvauja šimtai Lietuvos mokyklų, kasdien šviežių ir maistingų produktų gauna dešimtys tūkstančių mokinių. Apie tai, kaip projektą vertina mokyklų bendruomenės, tėvai ir mokiniai kalbamės su dviejų projekte dalyvaujančių mokyklų atstovėmis.

Pratinama prie sveikos mitybos nuo mažens

Vilniaus r. Valčiūnų gimnazijos mokytoja Tatjana Spet, atsakinga už Programos vykdymą, sako, kad mokykla prie Programos prisijungė nuo jos pradžios ir sėkmingai vykdoma jau daug metų. Specialistė su šypsena prisimena, kad pradžioje tėvai klausdavo, kiek jiems produktai kainuos ir būdavo maloniai nustebę, jog mokėti nieko nereikės.

„Dabar jau visi apie Programą žino, apsiprato, atsiliepimai puikūs, o tėvai džiaugiasi, kad vaikai vaisių ir pieno produktų gauna ne tik mokykloje, bet dar ir namo parsineša“, – sako pašnekovė.

Anot mokytojos, projektas – labai vertingas, nes vaikai nuo mažens pratinami prie sveikos mitybos.

„Mūsų mokyklai tiekiamas pienas, jogurtas, sūrio lazdelės, varškė bei obuoliai ir obuolių sultys. Tai – maistingi produktai, juose gausu vitaminų, pienas suteikia vaikams energijos. Iš mano patirties, vaikai labiausiai laukia varškės, jogurto ir sūrio lazdelių“, – teigia T. Spet.

Moteris priduria, kad Vilniaus r. Valčiūnų gimnazijoje skiriama daug dėmesio sveikai gyvensenai, o ši Programa – sudėtinė didesnio paveikslo dalis: „Rengiame įvairius renginius, per pamokas daug kalbamės, diskutuojame apie sveiką gyvenimo būdą, vykstame į aplinkinius ūkius. Juk vaikams labai įdomu pažiūrėti ir kaip iš ožkos pieno sūris daromas, ir kaip kukurūzų laukai atrodo.“

Programos nauda

Vilniaus m. Jono Basanavičiaus progimnazijoje Programos vykdymą kuruoja visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Violeta Ivanskaja. 500 mokyklos mokinių kasdien gauna pieno, jogurto, sūrio, obuolių ir obuolių sulčių.

„Visus šiuos produktus vaikai valgo, nereikia nieko įkalbinėti. Obuoliai visus metus labai skanūs, sultingi, geros kokybės. O ir pieną vaikai mielai geria. Tiesa, gal norėtųsi įvairesnių pieno produktų, bet ir dabar gaunamas asortimentas – puikus“, – sako V. Ivansakaja ir priduria, kad gaunamus produktus ne tik išdalina vaikams, bet ir naudoja edukaciniams tikslams. – Per pamokas produktus nagrinėjame praktiškai, studijuojame jų sudėtį, pavyzdžiui, kalbamės, kokių vitaminų yra obuolyje, kokių vertingų medžiagų – jogurte.“

„Šią Programą vertinu ir manau, kad ji labai prisideda prie vaikų sveikos mitybos įpročių ugdymo. Apie sveikatą mitybą daug su vaikais kalbame, rengiame seminarus, renginius. Mokykloje kelis kartus programos rengėjai yra surengę edukacinių renginių, vaikams labai patiko, tad esame atvirti visoms iniciatyvos, mielai laukiame daugiau atvykstamųjų renginių, konkursų, žaidimų“, – sako V. Ivansakaja.

Į Programą pozityviai reaguoja ir tėvai bei mokyklos personalas: „Tėvams, aišku, Programa labai patinka: vaikai kasdien gauna vertingų šviežių produktų, tai – puikus priedas prie maisto dėžutės. Jei jų vaikas lieka prailgintoje grupėje, taip pat visada turi ką sveikai užkrimsti. Mokytojams, tiesa, tenka šiek tiek papildomo darbo produktus išdalinti, bet niekas nesiskundžia. Mokytojos pačios papildomai pagalvoja, kaip vaisius kuo patraukliau pateikti, juos papjausto, kad vaikai mieliau valgytų. Visi mato šios iniciatyvos naudą.“

Daugiau naujienų

Lietuvos ugdymo įstaigas pasiekė mokomoji medžiaga apie maisto atliekų mažinimą

Atspausdinta mokomoji medžiaga apie maisto atliekų mažinimą „Gerai daryk – maistą taupyk“ jau pasiekė Lietuvos ugdymo įstaigas, vieną iš jų kalbiname ir kviečiame paklausyti! 

Nešvaistyti maisto gali ir tu!

Ar žinote, jog mes iššvaistome labai didelę dalį – net trečdalį – viso pasaulyje pagaminto maisto produktų? Kiekvienas lietuvis kasmet išmeta apie 60 kg maisto! Tai yra didžiulė...

Virtualus ūkis – 360 laipsnių kampu

Kur gyvena karvė? Iš kur parduotuvėje atsiranda morkos? Ar turėti ūkį, reiškia – turėti verslą?Neišeidami iš klasės, mokiniai galės pamatyti kaip auginamos karvės, kaip jos melžiamos...